ETKİNLİKLER & TEKNOLOJİ

FANUC Collaborative Ailesi Genişliyor

Güvenlik sertifikalı ve 35 kg’a kadar yükler ile FANUC CR serisi iş birliği robotları, insanlarla kol kola çalışarak işleme değer katıyor. Sıkışma-engelleme koruması ve yumuşak lastik dışıyla, CR robot serisi ek güvenlik cihazlarına ihtiyaç duyulmadan insanlarla yan yana çalışıyor.

Collaborative ailesinin yeni üyesi olan CR15İA 1441 mm erişim alanı ve 15 kg taşıma kapasitesi sunuyor. Bu model ile birlikte Collaborative robot segmentinde beş farklı model sunan FANUC, 4-35 kg arasında taşıma kapasitesi aralığı ile cobot alanında en geniş ürün yelpazesini sunuyor. CR15İA programlama alt yapısı olarak normal robotlar ile aynı arayüze sahip olduğundan dolayı entegrasyon kolaylığı anlamında büyük avantaj sağlıyor. Son derece güvenilir olup aynı zamanda taşıma, makine bakımı, kontrol ve lojistik gibi uygulamalarda insanlarla yan yana çalışabilecek ölçüde, olağanüstü güvenliliğe sahip yüksek performans ortaya koyuyor.

FANUC elle yönlendirme, collaborative robotunuza yollar çizerek veya ağır nesneleri onu doğrudan yönetip kaldırarak eğitim verilmesine olanak sağlıyor. Bu, ISO 10218 ve ISO/TS 15066’ya uyan bir acil durum durdurma düğmesi ve üç konum etkinleştirme şalteri ile mümkün kılınıyor.

Yeşil dışına rağmen, CR ailesi diğer tüm FANUC robotları gibi çalışır ve aynı işlemi, aynı hızda birden fazla defa tekrar ediyor, böylece otomotiv, paketleme, dağıtım ve metal işleme sektörleri gibi pek çok alanda montaj işlemlerinin tamamını otomatize edebiliyor.

CR15İA’yı eğitmek, herhangi başka bir FANUC robotunu eğitmek gibidir ve FANUC Teach Pendant veya çevrimdışı cihaz kullanılarak kolayca yapılıyor. İsteğe bağlı FANUC Hand Guidance kullanılarak görevi tamamlamak ve yolu kaydetmek için gerekli olan hareket noktaları veya yollarından geçirerek de eğitiliyor.

İhtiyaca göre, FANUC Vision Sensor veya FANUC 3D Area Sensor ile donatılabiliyor, bu da iş parçalarını bulabilmeye ve görebilmeye olanak sağlıyor.